\

Jak powstrzymać dyskryminację i powszechne bezprawie w systemie ubezpieczeń społecznych?

SZACUNEK DO LUDZI I PRAWA POWINIEN BYĆ FUNDAMENTEM, NA KTÓRYM BUDOWANE JEST PAŃSTWO

MUSI BYĆ JAKIŚ SPOSÓB NA ZAPRZESTANIE DYSKRYMINACJI, GARDZENIE LUDŹMI I PRAWEM PRZEZ URZĘDNIKÓW ZUS, KRUS I SĘDZIÓW SĄDÓW PRACY

Nie bardzo rozumiem jak to jest możliwe, że w kraju aspirującym do demokratycznego państwa prawa, w środku cywilizowanej Europy mogą mieć miejsce akceptowane przez władze centralne i władzę sądowniczą masowe, bezprawne działania przedstawicieli takich instytucji jak ZUS, KRUS i puki co, nie ma na nie siły?

Przedstawiciele ZUS i KRUS, dość beztrosko i swobodnie bez podstawy prawnej z naruszeniem artykułu 7 Konstytucji (organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa) przemieszczają się w czasie. Wydają decyzje kiedy im się podoba, a kto im niby zabroni? Ze zwykłym obywatelem, przedsiębiorcą tu się przecież nikt nie liczy. Równość wobec prawa, brak dyskryminacji jest czystą teorią. Może komuś z polityków, osób decyzyjnych zależy na zwykłych Polakach i ich rodzinach? Są oczywiście i wrażliwi politycy, tylko oni podobnie jak zwykli ludzie rozbijają się o mur interesowności, obojętności i bezprawia.
Jak rozumiem z punktu widzenia osób decyzyjnych w kraju, każdy sposób na uzupełnienie kasy ZUS jest dobry, a Polacy i ich rodziny nie liczą się wcale.

Ponieważ mam orientację w zakresie ubezpieczeń społecznych, pracuję w ramach Stowarzyszenia Stop Bezprawiu – Lublin, to między innymi do mnie poszkodowani ludzie kierują prośby o pomoc. Spraw, poszkodowanych osób jest tak dużo, że my w ramach działalności społecznej nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim. Ludzie muszą zdać sobie sprawę, że każdy z poszkodowanych w pierwszej kolejności musi próbować pomóc sam sobie. Konieczne jest również wspomaganie się wzajemne osób walczących z bezprawiem.
Uważam, że zdecydowanie już dość jest stania z boku, liczenia na pracę innych, oczekiwania na jakiś cud.

Pasywna, bardzo bierna postawa większości poszkodowanych i ich rodzin zachęca do dalszego bezprawnego działania przedstawicieli instytucji publicznych, którzy czują się coraz bardziej bezkarni.

Dzisiaj zrozpaczona kobieta poinformowała mnie, że dostała informację z ZUS o wyrejestrowaniu za okres wsteczny jej pracowników, którzy jednocześnie prowadzili działalność gospodarczą. Wybór tytułu ubezpieczenia był dopuszczony przez polskie prawo. Działania ZUS i postawa polskich sądów zdumiewają.

Wyrejestrowanie jest konsekwencją wcześniej wydanych decyzji wobec pracowników, które nie były z wystarczającą determinacją oprotestowane w sądach. Ludzie nie bardzo wiedzieli jak bronić swoich stanowisk. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że znaczna część sędziów sądów pracy i ubezpieczeń społecznych nie ma wystarczających kwalifikacji do orzekania. Jakby tego było mało, to część osób zajmujących stanowiska sędziów, faktycznie jest adwokatami ZUS lub KRUS. Konstytucyjne prawo ubezpieczonych do bezstronnego sądu łamane jest bardzo często.

To się w głowie nie mieści ani w ramach jakiegokolwiek państwa, sytuacja jest zupełnie niedopuszczalna i karygodna, że poszkodowany człowiek – ubezpieczony, który walczy o swoje prawa, ma przeciwko sobie nie tylko ZUS lub prezesa KRUS, ale w rolę strony przeciwnej wciela się również znaczna część sędziów.

Zakwestionowanie ubezpieczenia z tytułu pracy nakładczej skutkować ma opłatą wstecz składki ZUS z tytułu działalności gospodarczej, czytaj zapełnianiem kasy ZUS, degradacją finansową ubezpieczonych i ich rodzin.

Myślę, że czas już jest najwyższy, by na problem spojrzeć poprzez pryzmat wykonywania prawa. Terminy wiązać muszą nie tylko zwykłych obywateli. W ubezpieczeniach społecznych przy obejmowaniu ubezpieczeniem i wyłączaniu z ubezpieczenia nie ma podstaw prawnych do dowolnego przemieszczania się w czasie. Musi być zachowana zasada nie działania prawa wstecz.
Postępowania zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych powinny być prowadzone na zasadach przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego, co skutkuje między innymi tym, że decyzja wydana przez ZUS lub prezesa KRUS obowiązuje od dnia wydania lub ogłoszenia. Nie ma podstaw prawnych do wydawania decyzji wstecz.

Na problem trzeba spojrzeć również poprzez polską rację stanu, warunki do życia i rozwoju dla Polaków i ich rodzin.
W czyim interesie jest, by w sposób znaczący pogorszyć warunki bytowe, być może doprowadzić do bankructwa znaczną grupę ludzi i ich rodziny? W sprawach chodzi przecież w bardzo wielu przypadkach o wielotysięczne zobowiązania, których nie będzie w stanie udźwignąć wiele osób, a tak zwane elity polityczne milczą.

Dojrzewanie do demokracji

A przecież musi być pokojowy sposób na powstrzymanie dyskryminacji i dość powszechnego bezprawia w ZUS, KRUS, sądach pracy i ubezpieczeń społecznych. Do zmian niezbędna jest aktywność zwykłych ludzi, wola polityczna, otwartość na człowieka i jego potrzeby osób decyzyjnych w kraju.

Inicjatywa Stowarzyszenia Stop Bezprawiu – Lublin

Barbara Berecka

6 Comments
 1. AmazingMouse says:

  Najgorsze jest to, że urzędnicy dopuszczają się bezprawia, sądy orzekają o winie falandyzując wyroki ( łamanie zasad sprawiedliwości społecznej, pozorność wykonywanej pracy), skutecznie omijają literę prawa w uzasadnianiu tychże wyroków. A gdy w końcu przedsiębiorcy poprzez swoją roczną mrówczą pracę ( manifestacje, chodzenie do posłów) doprowadzają do dyskusji nad ustawą umorzeniową z tytułu bezprawnie naliczanych składek, to okazuje się, że taka ustawa tylko wtedy przejdzie jeśli będzie wola polityczna. Ludzie, żeby prawo było prawem potrzebna jest WOLA POLITYCZNA ????? W takim razie nie widzę różnicy między demokracją w wydaniu polskim a stalininizmem radzieckim. Jeśli nie ma woli politycznej, by prawo działało w tym państwie, jeśli okrada się obywateli tych najsłabszych bo budżet jest zagrożony, to zastanówmy się, czy nie należy wypowiedzieć posłuszeństwa takiemu państwu, które rządzi się prawem struktur mafijnych. Demokracja to rządy ludu. To zróbmy pospolite ruszenie i wymuśmy na nich zmiany wzorując się choćby na Islandii. Chowanie głowy w piasek, czekanie na lepsze czasy, na to, że inni za nas załatwią problem, tylko pogarsza naszą sytuację. To tak jak z ropiejęcym, bolącym zębem. Przeczekiwanie nic nie da, tylko dentysta.

 2. meteo says:

  Jak sprawdzić, czy któryś z sędziów jest równocześnie radcą w ZUS? Niezły pasztet można by zrobić gdyby się okazało mój sędzia – kat okazał się zus-owskim szpiegiem.

  • admin says:

   Witam!

   Od strony formalnej taka sytuacja nie jest możliwa.
   Jak jest od strony praktyki wiedzą wszyscy, którzy próbowali dochodzić swoich praw.

   Pozdrawiam,

 3. Mama80 says:

  Musimy coś wspólnie zrobić. wszyscy, którzy czujemy się oszukani przez nasze Państwo Prawa. Nie liczmy, że ktoś za nas to zrobi, sami zmieńmy coś w naszym życiu. Nie bójmy się. Jest nas samo zatrudnionych, ludzi, którzy tworzą sobie miejsca pracy, którzy płacą podatki kilkadziesiąt, a może setki tysięcy. Stanowimy ogromną siłę, a więc mamy szansę wspólnie działać.
  Są ludzie, którzy wiedzą co trzeba robić, a naszym zadaniem jest ich słuchać i dołączyć do nich.
  Razem mości Panowie, razem …

 4. dorota says:

  Popieram i jestem z Wami,razem może się udać.

 5. elka says:

  przez trzy lata splacalam ponad 23tys za to ze prowadzac dzialalnosc bylam jednoczesnie na umowie o prace nakladcza.czy jest jakis sposob zeby odzyskac od tej bandyckiej inst.bezprawnie zagarnietej kwoty?

Komentarz
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>