\

Europa na krawędzi bankructwa

CIĄGLE AKTUALNE WYPOWIEDZI I STANOWISKA SPRZED PÓŁ ROKU

To co dzieje się w Europie, sposób rządzenia w krajach Unii Europejskiej doprowadziło nie tylko do problemów finansowych znaczna część ludzi oraz ogromnego zadłużenia budżetów państw. Doświadczamy również potężnych kryzysów społecznego i świadomości.

Z jednej strony mówi się nam o jakiejś równości, którą nie bardzo wiadomo kiedy i kto widział. Ważne jednak że spora część ludzi w nią wieży. Manipulacje, wiara są podstawą utrzymania obecnego stanu rzeczy i brak wrażliwości, przekonanie u tych którym się wiedzie jeszcze znośnie, którym się wydaje, że przedstawiciele przeróżnych władz i struktur pozbawiony wrażliwości nigdy ich nie dorwą, nie zrujnują im życia.

Świadomość potrzeby zmian jest spora. Ogromny problem jest z opracowaniem niezbędnych zmian i wdrożeniem ich w życie, tak by poszczególne struktury władzy i instytucji publicznych zaczęły służyć zwykłym ludziom.

”Minister finansów Islandii Steingrimur Sigfusson zaapelował o wprowadzenie zakazu stosowania spekulacji finansowych przez banki, które dysponują oszczędnościami obywateli. Występując na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu, podkreślił, że można uporać się z kryzysem nie odbierając najsłabszym ich przywilejów socjalnych.

Minister Sigfusson przypomniał, że przed niespełna czterema laty bezrobocie w Islandii wzrosło 6-krotnie, kraj stracił w ciągu tygodnia 85% całego sektora finansowego, który zbankrutował, korona straciła ponad połowę swojej wartości. Upadek był piątym, co do wielkości bankructwem w historii. Islandzkie podejście do kryzysu polegało na tym, by przy każdej okazji przedkładać interesy własnych obywateli nad żądania rynków. Ograniczenia w sferze socjalnej były trzykrotnie mniejsze od pozostałych obszarów oszczędności. Islandia – jak podkreślił – była ofiarą ekstremalnej neoliberalnej polityki i zapłaciła wielka cenę.

Państwo, zdaniem Steingrimura Sigfussona, nie powinno ulegać dyktatowi Europejskiego Funduszu Walutowego, lecz negocjować z nim warunki i przedstawić własny plan naprawy. Wprowadzone w jego kraju podatki dotknęły głównie średnio i najlepiej zarabiających, opodatkowano transakcje finansowe, korporacje oraz papierosy i alkohol. Szef islandzkich finansów stwierdził, że raz na zawsze trzeba skończyć z praktyką prywatyzacji zysków i uspołeczniania strat ponoszonych przez banki. Wyraził przekonanie, iż należy wprowadzić pełny rozdział pomiędzy bankami prywatnymi i tymi, za które odpowiedzialność ponosi państwo. W tych bankach spekulacje powinny być całkowicie zakazane” – źródło
Onet.pl

”Prezesi trzech wielkich przedsiębiorstw: francuskiej Axy, niemieckiego Siemensa i włoskiego Telecom Italia opublikowali na stronach dziennika „Le Monde” wspólny apel do polityków UE, wzywający do rozwiązania kryzysu poprzez wspieranie prywatnych inwestycji (…).

Według trzech autorów apelu „wyjątkowe osiągnięcia kilku pokoleń” wspólnej Europy są teraz zagrożone.

„Chcemy dołożyć naszą cegiełkę do budowy Europy, ale potrzebne jest nam takie otoczenie polityczne i legislacyjne”, które zachęca do inwestycji – piszą Castries, Bernabe i Loescher.

Europa „nie może już żyć ponad stan – podkreślają. – Musi znów stać się konkurencyjna (…) za cenę reform budżetowych, fiskalnych i strukturalnych (…) przy jednoczesnym wspieraniu inwestycji prywatnych”.

Autorzy artykułu przypominają, że „historia gospodarcza dowodzi, że żaden kraj nie zdołał pobudzić wzrostu i zrównoważyć finansów publicznych, podnosząc stale podatki”.

Według szefów trzech przedsiębiorstw – gigantów, bodźce budżetowe i fiskalne powinny działać w UE w ten sposób, „by faworyzować prywatne inwestycje i obniżać koszty pracy”.

Europa musi też zachować swą „zdolność do (wprowadzania) innowacji” poprzez zachęcanie do inwestowania w badania naukowe i szkolnictwo wyższe – konkludują Castries, Bernabe i Loescher – cały artykuł
Onet.pl.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego

Jak widać pojawiają się konkretne sugestie i propozycje, tylko jakoś trudno jest opracować konkretny, niezbędny plan działania i wdrożyć go w życie, tak by wyciągnąć Europejczyków i Europę z nad krawędzi bankructwa nie tylko finansowego, ale i społecznego oraz kryzysu świadomości obywatelskiej.

Barbara Berecka

Nikt jeszcze nie komentował

Ty możesz napisać jako pierwszy

Komentarz
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>