\

Najlepiej będzie, gdy tu już nie będzie nic?

WSZYSTKO MOŻNA ROZŁOŻYĆ I ZLIKWIDOWAĆ?

Lubelszczyzna już jest bardzo biedna i zacofana. W ostatnim dwudziestoleciu zlikwidowano tu większość dużych zakładów produkcyjnych. Zmarnowanego potencjału tkwiącego w ludziach i małych firmach nikt nie próbuje i zapewne nie będzie w stanie oszacować. Właśnie toczy się batalia przeciwko prywatyzacji Puławskich Azotów. Niestety kolejne złe wiadomości.

”Spółka Puławski Chmiel, która w ubiegłym roku przerobiła blisko jednej czwartej produkcji chmielu w Polsce, zostanie zlikwidowana. Powodem jest brak zapotrzebowania na granulat i ekstrakt chmielowy, który browary sprowadzają z Niemiec.

– Spółka Puławski Chmiel nie będzie w tym roku kupować chmielu, bo nie ma odbiorców. Na początku lipca zapadła decyzja o likwidacji spółki – powiedział PAP August Turczyn, kierownik przetwórni ekstraktów roślinnych w Instytucie Nawozów Sztucznych w Puławach (Lubelskie). Instytut jest współudziałowcem likwidowanej spółki, ma w niej 10 proc. udziałów, pozostałe należą do osób prywatnych. Spółka wykorzystywała instalacje należące do Instytutu.

Jak podał Turczyn, Puławski Chmiel przerobił w ubiegłym roku na granulat i ekstrakt około 600 ton chmielu, podczas gdy cała krajowa produkcja wyniosła ponad 2,4 tys. ton. Dało to Polsce czwarte miejsce w Unii Europejskiej. Około 90 proc. krajowej produkcji chmielu pochodzi z woj. lubelskiego.

W ubiegłym roku przetwórcy, jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kupili od plantatorów niespełna 2 tys. ton szyszek chmielowych, a reszta została w magazynach rolników. Turczyn zaznaczył, że kryzys na rynku chmielu trwa na polskim rynku od 2007 r. – Ceny chmielu w kraju były wtedy wysokie i wiele dużych koncernów piwowarskich podpisało wieloletnie umowy na dostawy granulatu i ekstraktu z chmielu z niemieckimi kontrahentami – powiedział Turczyn. Zaznaczył, że polscy przetwórcy od tego czasu mieli coraz większe problemy ze sprzedażą produktów z chmielu” – źródło Wp.pl za PAP.

Spółka Puławski Chmiel zaprzestała działalności

Dosłownie serce się kroi, gdy czyta się takie informacje. Jaka tutaj dla nas rysuje się perspektywa? Wszystko po kolei pada. Wszystko co polskie jest złe i za drogie?
Czy na pewno najlepiej będzie, gdy tu nie będzie nic?

Barbara Berecka

Nikt jeszcze nie komentował

Ty możesz napisać jako pierwszy

Komentarz
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>