\

To nie jest sprawa wiary, to powinien być biznes

ABSURDALNY SYSTEM UBEZPIECZEŃ, KTÓRY Z UBEZPIECZENIAMI NIE MA WIELE WSPÓLNEGO

– Emerytura nie jest nieprzewidywalnym zdarzeniem, od którego trzeba by się było ubezpieczać. Na emeryturę trzeba gromadzić kapitał. Gromadzenie pieniędzy na emeryturę nie jest sprawą wiary lub jej braku. To powinien być układ biznesowy, którym na pewno nie jest polski system ubezpieczeń z takimi instytucjami jak ZUS i KRUS.

”Gdybyśmy mogli demokratycznie zdecydować, co dalej z ZUS, to ta instytucja już dawno by nie istniała. Z badania wykonanego dla Wirtualnej Polski na zlecenie Deutsche Bank PBC przez Instytut Homo Homini wynika, że aż 88 proc. z nas nie wierzy w spokojną starość na ZUS-owskiej emeryturze.
Badanie przeprowadzono w połowie lipca, zadając proste pytanie „Czy wierzysz w zadowalającą emeryturę z ZUS?”. Aż 88 proc. respondentów odpowiedziało, że nie. Niestety połowa z ankietowanych nie robi nic, by móc godnie żyć na emeryturze i nie oszczędza na starość. Dlaczego? Większość odpowiada, że nie ma na to środków finansowych.

Tak złych notowań jak ZUS nie ma żaden polityk. Nawet Antoniemu Macierewiczowi czy Januszowi Palikotowi według badań opinii publicznej ufa 21 proc. Polaków. W ZUS-owską emeryturę wierzy tylko 12 proc.

– Jeżeli w radiu, telewizji czy internecie szczególnie młodzi ludzie słyszą „nie będziesz miał emerytury”, to w końcu zaczynają w to wierzyć – twierdzi Aleksandra Wiktorow, była prezes ZUS w latach 2001-2007. – To jest taka niewiara powierzchowna. Wewnętrzne ich przekonanie jest takie, że na pewno coś na starość dostanę i państwo na emeryturze nie zostawi mnie bez środków do życia ? dodaje” – źródło Wp.pl.
Bardziej ufamy Macierewiczowi i Palikotowi niż ZUS – owskiej emeryturze

– Poprzez nałożenie obowiązku opłaty składki emerytalnej na ZUS zostaliśmy „uszczęśliwieni” na siłę na bardzo chorych zasadach,
które określają politycy, a które nie mają nic wspólnego z zasadami rynkowymi, które powinny mieć zastosowanie w sprawie.

– Wbrew temu co twierdzi była prezes ZUS, to nie informacje zamieszczane w mediach są głównym problemem braku wiary w obietnice składane bez pokrycia, jeżeli chodzi o ewentualną wypłatę emerytur przez ZUS.
To chore założenie w sprawie wypłat oparte na wierze lub jej braku, oraz sposoby gospodarowania pieniędzmi przyszłych emerytów, a raczej braku gospodarowania, tylko trwonienia pieniędzy ze składek leżą u podstaw braku zaufania obywateli do ZUS. Ludzie, w tym młodzi widzą przecież ogromne, szklane pałace ZUS, których utrzymanie kosztuje ogromne pieniądze. Coraz większa liczba ludzi zdaje sobie sprawę z nadmiaru zatrudnienia w instytucji, które pochłania kolejne, bardzo duże pieniądze płacone w postaci składki przez przyszłych emerytów. Kolejny dość powszechnie znany problem, to topienie ogromnych pieniędzy w zakupie przeróżnego sprzętu przez ZUS.

– Brak zaufania do ZUS jest jak najbardziej uzasadniony.
Ludzie bardzo racjonalnie oceniają sytuację instytucji, która zamiast gromadzić pieniądze na emerytury i je pomnażać na bieżąco wydaje zbieraną składkę poprzez wypłatę aktualnych zobowiązań, świadczeń, w tym emerytur, a przy okazji trwoni ogromną część inkasowanej składki na utrzymanie budynków i innej infrastruktury oraz na wynagrodzenia dla zbyt dużej liczby pracowników, która po wprowadzeni tak zwanej reformy w 1999 roku mimo informatyzacji ZUS podwoiła się. Lidzie dostrzegają absurdy i ogromną niegospodarność, trwonienie pieniędzy.

- Polacy jeżdżą po świecie i coraz częściej do nich dociera, informacje są rozpowszechniane w coraz szerszych kręgach ludzi, że nigdzie na świecie instytucje ubezpieczeniowe nie utrzymują tak ogromnej liczby bardzo często niekompetentnych i aroganckich pracowników, podobnie jest jeżeli chodzi o biurowce, siedziby instytucji finansowych. To co jest w ZUS i KRUS w Polsce jest przejawem wyjątkowego marnowania ludzkich pieniędzy, pychy i rozrzutności władzy, które nie ma sobie równego w świecie, które nie ma nic wspólnego z gromadzeniem pieniędzy na emerytury.

- Brak zaufania znacznej większości Polaków do ZUS nie jest sprawą wiary lub jej braku. Przekonanie ludzi wynika z analiz opartych na sposobie gospodarowania pieniędzmi przyszłych emerytów przez pracowników ZUS.

Barbara Berecka

Nikt jeszcze nie komentował

Ty możesz napisać jako pierwszy

Komentarz
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>