\

Konieczne jest tworzenie zakładów produkcyjnych

SPRÓBUJMY ROBIĆ TO, CO JEST MOŻLIWE, STOSUNKOWO ŁATWE DO WYKONANIA

TRZEBA UWOLNIĆ Z OSACZENIA PRAWA I FUNKCJONARIUSZY PUBLICZNYCH PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ TKWIĄCĄ W SPOREJ CZĘŚCI POLAKÓW

Kilka dni temu prezes PiS zwrócił uwagę na wyjątkowo ważną sprawę dla Polaków i Polski jaką jest konieczność odtworzenia przemysłu. Obawiam się jednak, że nie da się zbyt szybko zbudować zakładów przemysłowych. Jednocześnie istnieje konieczność tworzenia miejsc pracy w zakładach produkcyjnych. Jak pokazują ostatnie lata, zatrudnianie ludzi w większości w sferze budżetowej i usługach prowadzi wprost do bezrobocia i kryzysu, załamania gospodarczego, problemów finansowych i społecznych.

”Odbudowa polskiego przemysłu to jeden z warunków zwalczenia straszliwej społecznej plagi, jaką jest bezrobocie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, otwierając w poniedziałek w Ursusie ekspercką debatę na temat pracy dla Polaków.

Kaczyński inaugurując debatę wyraził nadzieję, że przyczyni się ona do powstania „wielkiego planu pracy dla Polaków”, który będzie realizowany w przyszłości.

„Trzeba rozpocząć proces odbudowy polskiego przemysłu, to jeden z warunków zwalczenia straszliwej społecznej plagi, jaką jest bezrobocie” – powiedział prezes PiS. Jak dodał, trzeba też aktywności – ze strony państwa – która nie będzie zastępowała inicjatywy gospodarczej społeczeństwa i przedsiębiorców.

Zdaniem Kaczyńskiego problem bezrobocia może być rozwiązywany. „Nie jest niemożliwa sytuacja, w której w Polsce bezrobocie jest niskie, sytuacja, w której do Polski wracają ludzie pracujący za granicą – dzisiaj bardzo często poniżej swoich kwalifikacji” – podkreślił.

Jak przekonywał Kaczyński, zjawiska takie jak masowa emigracja mogą być cofnięte – powołał się na przykład Hiszpanii. „Tylko że w tym kierunku trzeba działać. Nie można przyjąć koncepcji, która sprowadza się do twierdzenia, iż państwo nie ma w tych sprawach w gruncie rzeczy nic do zaproponowania i że to jest sytuacja wynikająca z istoty systemu rynkowego” – mówił prezes PiS.

„Gdyby sprawę postawić najskrajniej, jak można, to w Polsce dzisiaj brakuje 5 milionów miejsc pracy – 2 miliony bezrobotnych, 2 miliony zagranicą, około miliona ludzi zbędnych na wsi” – wyliczał Kaczyński. Przyznał jednocześnie, że „jakiś poziom bezrobocia – choć możliwie najniższy – jest prawdopodobnie nie do uniknięcia”.

„Sądzę, że gdybyśmy zdołali stworzyć w Polsce 3 miliony miejsc pracy, to sytuację można by uznać za opanowaną” – dodał” – źródło Onet.pl.

Uważam, że myślenie Jarosława Kaczyńskiego idzie w dobrym kierunku. Tylko ja nie jestem taką optymistką jak prezes PiS. Przemysłu nie da się odtworzyć ot tak sobie. do tego potrzebny jest czas i ogromne pieniądze.

Obecnie już nie czekając ani chwili dłużej, trzeba uwolnić z osaczenia wywołanego przez funkcjonariuszy publicznych i prawo przedsiębiorczość tkwiącą w Polakach.

Według mnie zdecydowanie szybciej i na większą skalę niż odbudowa przemysłu można zacząć odbudowywać produkcję różnych rzeczy poprzez małe, lokalne firmy produkcyjne, które będą mam nadzieję następnie rosły w siłę, o ile oczywiście nie będą jak do tej pory osaczane przez funkcjonariuszy publicznych, nie będą prowadziły nierównej konkurencji z uprzywilejowanymi choćby poprzez system podatkowy firmami wywodzącymi się z poza Polski.

Wychodzą z kryzysu, bo nie stosują jedynie słusznych teorii

To, że trzeba w Polsce odbudować produkcję różnych dóbr mam nadzieję, że jest oczywiste dla większości świadomych ludzi. Sprawą otwartą, do dyskusji pozostaje jak to robić?
Myślę, że najlepiej będzie, gdy nikt nie będzie narzucał jedynie słusznych rozwiązań, gdy rządzący pozwolą ludziom realizować swoje marzenia i pomysły w tym zakresie.
Jednocześnie konieczne i niezbędne jest uproszczenie prawa, odbiurokratyzowanie i obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W tym zakresie wszystko jest oczywiście w rękach polityków rządzącej koalicji, ale opozycji również, która ma spore możliwości wywierania presji, informowania i aktywizowania ludzi.

Barbara Berecka

Nikt jeszcze nie komentował

Ty możesz napisać jako pierwszy

Komentarz
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>