\

Kwota wolna od podatku jest zbyt niska

WŁADZA, KTÓRA NIE LICZY SIĘ Z POTRZEBAMI OBYWATELI

Czasy nam współczesne naznaczone są w Polsce rozbudowanymi do granic absurdu strukturami państwa i samorządów, ogromną ilością nikomu do niczego nie potrzebnych funkcjonariuszy publicznych oraz ogromnymi kosztami funkcjonowania państwa.

Mamy bardzo niską kwotę wolną od podatku dochodowego. Za pieniądze od których odprowadziliśmy już podatek dochodowy, kupujemy artykuły, w cenie których są podatki.
Praktycznie z potrzebami zwykłych obywateli nie liczy się nikt, bo najważniejsze są nieposkromione potrzeby ludzi władzy. Nie tylko mamy bardzo niską kwotę wolną od podatku dochodowego, kupujemy za opodatkowane już pieniądze artykuły w cenie których są kolejne podatki (np. vat, akcyza) , to jednocześnie płacimy bardzo dużą ilość podatków, których koszty poboru są bardzo wysokie.

Gdyby był tylko jeden rodzaj podatków, to przynajmniej koszty jego poboru były by zdecydowanie niższe niż pobór całej masy danin. Wydawalibyśmy zdecydowanie mniej na utrzymanie urzędników i urzędów. Ponoć są kraje na świecie, gdzie jest mniej niż pięć rodzajów podatków, co trudno sobie już nawet wyobrazić w Polsce.

Żeby na przykład z wypracowanego przez obywatela 1000 złotych przedstawiciele państwa i samorządów mogli zabrać 500 zł, a nawet więcej wcale nie trzeba mnożyć podatków i podobnych danin na przykład zwanych bardzo mylnie składkami na ubezpieczenie społeczne. Zamiast kilkunastu podatków poprzez które zabiera się mniejsze kwoty, by faktycznie łącznie zabrać bardzo dużo pieniędzy każdemu z nas, przedstawiciele państwa mogli by jednorazowo w ustalonych odstępach czasu zabierać jednorazowo kwotę odpowiadającą sumie wszystkich podatków.

Takie podejście było by bardzo rozsądne, proste i logiczne oraz zdecydowanie tańsze niż obecne.
Mniej czasu musielibyśmy poświęcać na rozliczenia, system byłby prosty, nie osaczał by podatników, było by zdecydowanie taniej, bo koszty poboru daniny były by znacznie niższe.

Tylko to, co dobre było by dla obywateli, było by jednocześnie zgubne dla ludzi władzy i urzędników. Gdybyśmy jednorazowo płacili wszystkie daniny, to było by widać jak dużo dochodów, o wiele za dużo oddajemy państwu i samorządom. Na pewno do większej część zwykłych obywateli dotarło by, że ludzie władzy są zbyt zachłanni, iż płacimy zbyt wysoki podatek. Zmniejszenie kosztów poboru podatków oczywiście jest w interesie zwykłych ludzi, ale nie urzędników pracujących w systemie, a szczególnie ludzi władzy, którzy mają stanowiska pracy do dyspozycji.

Czas na przedsiębiorców

Gdy się uważnie przyjrzymy polskiemu systemowi podatkowemu, to dojdziemy do wniosku, że kwota wolna od podatku dochodowego jest niska, ale jednocześnie faktycznie żadne nasze dochody nie są wolne od podatku, bo kupujemy opodatkowane artykuły czyli faktycznie od wszystkich dochodów płacimy podatki, nawet tych zarobionych na czarno.

Barbara Berecka

Nikt jeszcze nie komentował

Ty możesz napisać jako pierwszy

Komentarz
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>