\

Ogromne bezrobocie

SZCZEGÓLNIE DOTKLIWY PROBLEM DOTYCZY LUDZI MŁODYCH

Słuchajcie, ponad 2,3 miliona osób bez pracy, a gdy do tego doliczyć ponad 2 miliony osób, które w ostatnich latach wyemigrowały za pracą, to widać skalę nieprawdopodobnie dużego problemu, który szczególnie dotkliwy jest w przypadku ludzi młodych.

”Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w marcu br. wyniosła 14,3 proc. Łącznie bez pracy jest 2 315,9 tys. osób. Bardzo zła jest sytuacja wśród ludzi młodych. Bez pracy jest ponad 700 tys. osób do 30. roku życia, czyli ok. 30 proc. wszystkich bezrobotnych w Polsce.

Polska nie jest jedynym krajem w Europie, który boryka się z wysokim bezrobociem wśród młodych ludzi. Według danych Eurostatu, stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25. roku życia wyniosła w lutym tego roku 23,5 proc. w UE i 23,9 proc. w krajach należących do strefy euro. Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wynosił 24 proc. w UE i 23,5 proc. w strefie euro, a rok wcześniej – odpowiednio 22,5 proc. i 22,3 proc.

W lutym 2013 roku na bezrobociu pozostawało 5 mln 694 tys. młodych mieszkańców Unii Europejskiej, w tym 3 mln 581 tys. w strefie euro. W porównaniu z lutym 2012 roku liczba ta wzrosła o 196 tys. w UE oraz o 188 tys. w eurolandzie.

Rynek pracy jest najłaskawszy dla młodych w Niemczech. Tutaj stopa bezrobocia osób poniżej 25. roku życia wynosi 7,7 proc. i jest najniższa w Unii. Na drugim miejscu plasuje się Austria (8,9 proc.), a na trzecim Holandia (10,4 proc.).

Największe trudności ze znalezieniem pracy ma młodzież w Grecji, gdzie bezrobocie sięga 58,4 proc. (dane za grudzień 2012 r.) W Hiszpanii stopa bezrobocia młodych wynosi 55,7 proc., w Portugalii 38,2 proc., a we Włoszech – 37,8 proc. Jak podaje Eurostat w Polsce stopa bezrobocia wśród młodych wzrosła w lutym do 28,1 proc. z 28 proc. w styczniu tego roku i z 26 proc. w lutym 2012 roku.

– Niezależnie, czy będziemy analizowali dane Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej czy Eurostatu, wniosek będzie zawsze jeden. Młodzi ludzie nie mają pracy. Oczywiście można powiedzieć, że na świecie panuje kryzys, ale czy sami po części nie jesteśmy sobie winni zaistniałej sytuacji? – komentuje Maciej Grabski, inwestor Olivia Business Centre w Gdańsku” – Interia.pl.

To co jest obecnie w Polsce i innych krajach Europy, jest efektem rządzenia ostatnich lat. Coraz bardziej widać, że obecny, wyniszczający ludzi i poszczególne społeczności lokalne oraz kraje system rządzenia podporządkowany jest potrzebom funkcjonariuszy publicznych, którzy w głębokim poważaniu mają obywateli i kraje za które są odpowiedzialni. Coraz bardziej widać, że rządzi nami oligarchia władzy. Gołym okiem widać, że ogromnej liczbie funkcjonariuszy publicznych tak w Polsce jak i innych krajach Unii Europejskiej żyje się wyjątkowo dobrze. Oni pozorują pracę, wymyślają z reguły bzdury, które utrudniają życie obywatelom i zarabiają niewyobrażalnie duże pieniądze, o jakich zwykli ludzie nie mają odwagi nawet marzyć.

Zbieramy również owoce edukacji wygodnej dla rządzących, wręcz oczekiwanej przez nich, która buja w obłokach, kompletnie oderwana jest od życia i potrzeb rynku pracy. Uczy się młodych ludzi dla samego nauczania. Tak by nie przekazywać wiedzy i umiejętności przydatnych w życiu, w tym w pracy.

Mamy ogromne rzeszę ludzi, którzy dysponują przeróżnymi świadectwami, certyfikatami i dyplomami ukończenia szkół, uczelni oraz kursów, którzy faktycznie nie posiadają kompetencji przydatnych w życiu i pracy. Nie potrafią samodzielnie myśleć, są lękliwi, podatni na manipulację, podążają za cwaniakami i idiotami, którzy prowadzą nas do katastrofy finansowej i społecznej.

Konieczne są oszczędności w sferze budżetowej

W tym stanie rzeczy trudno się dziwić, że mamy to, co mamy czyli potężne bezrobocie, które generuje ogromne problemy finansowe i społeczne.

Barbara Berecka

Nikt jeszcze nie komentował

Ty możesz napisać jako pierwszy

Komentarz
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>