\

Efekty rządzenia – znaczące spadki na giełdzie

ZIELONA WYSPA SZCZĘŚLIWOŚCI NA KTÓREJ DZIEJĄ SIĘ CUDA W FINANSACH I GOSPODARCE

Myślę, że nikt z tych, którzy mają świadomość, że rządzenie nie jest zabawą ładnie ubranych oraz ubawionych pań i panów za nasze pieniądze, nie jest zaskoczony, że kolejne decyzje rządu dotyczące systemu emerytalnego, w tym OFE mają bardzo negatywny wpływ na rynek finansowy i gospodarkę.
Tylko kwestią czasu było to, kiedy zacznie się destabilizować rynek finansowy i gospodarka w kraju rządzonym w oparciu o sztucznie stworzone wizerunki polityków i manipulowanie obywateli. Bo to, że tak się stanie, było pewne.

”Około 3,5 proc. tracił około godz. 11 główny indeks warszawskiej giełdy WIG20. Indeks zaczął gwałtownie tracić na wartości około godz. 10, kiedy trwała konferencja wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego nt. zmian w systemie emerytalnym.

Na otwarciu czwartkowej sesji WIG 20 spadł o 1,47 proc. i wyniósł 2274,54 pkt. To już kolejny dzień spadków na warszawskiej giełdzie. Na zamknięciu środowej sesji WIG20 spadł o 2,49 proc. i wyniósł 2308,44 pkt.

– Wszyscy się spodziewali, że informacje (dotyczące zmian w systemie emerytalnym – PAP) nie będą dobre, ale one jednak były gorsze niż oczekiwania – skomentował ten fakt w TVN CNBC prezes Rady Giełdy Wiesław Rozłucki. Powiedział, że wprawdzie początkowo istniały obawy, że do ZUS mogą być przeniesione wszystkie aktywa OFE, ale nawet przesunięcie tylko części obligacyjnej okazało się gorszym rozwiązaniem, niż spodziewał się rynek.

Zdaniem Rozłuckiego proponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym nie są dobre dla rynku kapitałowego. – One nie są też korzystne dla gospodarki. Mówiąc inaczej, rola OFE jest większa, niż nam się wszystkim wydaje – dodał.

Szef Rady Giełdy wyraził obawę, że efekty rządowych propozycji będą widoczne na rynku w najbliższych tygodniach i miesiącach. Ocenił, że możliwe efekty „mogą przekroczyć naszą wyobraźnię”.

– Jeśli ten proces marginalizacji OFE będzie postępował, to będziemy odkrywać coraz to nowe negatywne elementy – powiedział” – źródło Wp.pl za PAP.

Mamy kolejną odsłonę kryzysu w Polsce, która jest efektem bardzo złego rządzenia w ostatnich 24 latach, kiedy to do władzy w swej większości dorwali się egoiści bez skrupułów, pozbawieni wyobraźni, którzy nie szanują innych ludzi i mają w głębokim poważaniu obowiązujące prawo, które często sami uchwalali.

Przecież OFE i towarzystwa emerytalne, które obecnie są tak krytykowane, obecnie dokonywane jest wiele zmian prawa na podstawie którego mają dalej funkcjonować, są dziećmi stworzonymi poprzez prawo między innymi przez osoby zajmujące najwyższe stanowiska w państwie od prezydenta Komorowskiego, premiera Tuska zaczynając, którzy w trakcie uchwalania prawa wprowadzającego OFE i PTE zasiadali w parlamencie. Prezydent był posłem, a premier senatorem, wicemarszałkiem senatu.

Za dużo państwa w państwie

To jest wręcz niesamowite, nieprawdopodobne, żeby ludzie, którzy odpowiedzialni są za wprowadzenie złego prawa, które wywarło bardzo negatywny wpływ na ludzi i kraj, mogli je dalej zmieniać. Znowu będą reformować?

Barbara Berecka

Nikt jeszcze nie komentował

Ty możesz napisać jako pierwszy

Komentarz
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>