\

Sosób na biznes?

ZŁE CZASY DLA SZANUJĄCYCH INNYCH I UCZCIWYCH

Jakże naiwny jest ten, który wykłada swoje pieniądze, inwestuje je i usiłuje konkurować na zepsutym przez nadmiar ludzi władzy, chorym rynku.

”Hewlett-Packard przyznał się do korupcji m. in. w Polsce i Rosji. HP zgodził się zapłacić 108 mln dolarów w ramach ugody z Amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DOJ) i Amerykańską Komisją Giełd i Papierów Wartościowych (SEC). Korupcja w polskim oddziale HP nie ma na razie wpływu na działalność oddziału koncernu w Polsce.

„Praktyki korupcyjne były ograniczone do niewielkiej liczby osób, które nie są już zatrudnione w spółce – czytamy w oświadczeniu Johna Schultza , wiceprezesa HP.

Korupcja w HP miała związek z infoaferą w Polsce. Polscy prokuratorzy uważają, że lokalny oddział HP w Polsce zapłacił łapówki o łącznej wartości ponad 600 tys. dolarów w zamian za pomoc w pozyskiwaniu kontraktów na dostarczanie sprzętu komputerowego.

Korupcja w HP zatacza coraz większe kręgi poza Polską i Rosją, Associated Press informuje też m. in. o Meksyku.

HP miała dawać łapówki o wysokości 2 mln dolarów w Rosji, 1 mln dolarów w Meksyku i około 600 tys. dolarów w Polsce – wylicza AP.

Koncerny muszą mieć świadomość, że jeśli będą próbować w Polsce praktyk korupcyjnych, poniosą za to konsekwencje finansowe, wizerunkowe i prawne – powiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Czynności śledcze ws. nieprawidłowości w przetargach z lat 2007-2010 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów i Usług Informatycznych b. MSWiA i Komendy Głównej Policji prowadzone są przez CBA od 2011 roku. W październiku 2011 r. zatrzymano b. dyrektora CPI Andrzeja M., jego żonę oraz szefa jednej z firm Janusza J., podejrzanego o wręczenie łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji. Dotychczas zarzuty usłyszało 38 osób.

W listopadzie 2013 r. prokuratura postawiła zarzuty 22 osobom, wśród nich b. wiceszefowi MSWiA Witoldowi D., wiceszefowi GUS, urzędniczce z MSZ i przedstawicielom firm informatycznych. Trzy osoby aresztowano. W toku postępowania zebrano też dowody przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym MSZ i GUS.

Pod koniec 2013 r. prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że sprawę bada dziesięcioosobowy zespół, w którego skład wchodzi trzech prokuratorów i siedmiu oficerów CBA. Zespół ten zamierzał sprawdzić 127 kontraktów. Funkcjonariusze CBA byli w USA, aby zabezpieczyć informacje z tamtejszych serwerów – maile między koncernami informatycznymi a polskimi urzędnikami” – źródło Onet.pl.

Za dużo państwa w państwie

Amerykanie podjęli konkretne działania, zdążyli to zrobić. W Polsce jak widać póki co sprawy zatrzymały się na zapowiedziach, co też oni nie zrobią, jakie zespoły powołają.

Barbara Berecka

Nikt jeszcze nie komentował

Ty możesz napisać jako pierwszy

Komentarz
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>