\

System ubezpieczeń społecznych – I

W SYSTEMIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH NIE POWINNO CHODZIĆ O SAM SYSTEM TYLKO O LUDZI

POTRZEBNA JEST NOWA FILOZOFIA W ZAKRESIE ZABEZPIECZENIA NA EMERYTURĘ

PRZY REFORMOWANIU SYSTEMU TRZEBA MYŚLEĆ O EMERYTACH I OSOBACH PRACUJĄCYCH, A NIE JAKIMŚ SYSTEMIE CZY INSTYTUCJACH W NIM FUNKCJONUJĄCYCH ORAZ BUDŻECIE PAŃSTWA

Uważam, że na system ubezpieczeń społecznych trzeba spojrzeć poprzez interes człowieka i jego rodziny. W sprawie bardzo ważna jest służebna rola państwa wobec zwykłych ludzi. Skoro w interesie człowieka i jego rodziny jest, by niewydolny system ubezpieczeń społecznych zawalił się, to niech się wali.

”Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że postulat dobrowolności w kwestii momentu przechodzenia na emeryturę, choć „bliski sercu każdego człowieka, oznacza de facto ruinę systemu emerytalnego”.

Tusk powiedział podczas piątkowej debaty z udziałem przedstawicielek związków zawodowych, m.in. OPZZ i Solidarności, że zdaje sobie sprawę, jak odbierany jest w niektórych środowiskach kobiecych rządowy projekt ws. podniesienia do 67 lat i zrównania wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet.

„Z punktu widzenia rządu, który proponuje taki projekt, im więcej możliwości przedstawienia naszych intencji, informacji, powodów, dla których na to się decydujemy, tym większa szansa, że nas nie zabijecie” – powiedział premier” – źródło Onet.pl za PAP.

Uważam, że w dyskusji na temat niezbędnych zmian w rozwiązaniach zabezpieczenia emerytalnego swoje oczekiwania i racje powinni przedstawić nie tylko przedstawiciele rządu, politycy i ludzie, którzy do tej pory dość często i prawie na każdy temat wypowiadali się w sferze publicznej. Zwykli obywatele, którzy do tej pory zepchnięci byli na margines życia publicznego powinni w sprawie zabierać również głos. Przecież sprawa dotyczy nas wszystkich.

Tak pisząc zupełnie szczerze i od serca: mnie los systemu z takimi instytucjami jak ZUS, KRUS i NFZ nie interesuje. Mnie ten system nie jest do niczego potrzebny. Jest on ciężarem dla mnie i mojej rodziny, dla Was i dla waszych rodzin.
Nasze pieniądze, które wypracowujemy poprzez bardzo ciężką pracę zamiast trafiać do naszych kieszeni przekazywane są na wynagrodzenia urzędników, siedziby i całą infrastrukturę ZUS, KRUS i NFZ.
W dyskusji nie można zapominać, że obecna organizacja systemu jest bardzo kosztowna w utrzymaniu. Potrzeba nam znacznie prostszych, skuteczniejszych i tańszych rozwiązań.

Przecież w naszym interesie jest, by nasze pieniądze trafiały do naszych kieszeni, by nam i naszym rodzinom żyło się dostatniej.

Emerytura dla osób pracujących jest czymś zupełnie wirtualnym. Teoretycznie rzecz ujmując w ostatnich latach wydłużyła się średnia długość życia. Faktycznie jedni dożywają emerytury i żyją długo i szczęśliwie. Znacznej część ludzi nie dane będzie jednak dożycie do emerytury.

Obecny system ubezpieczeń społecznych, które go tak bronią rządzący, żądają wydłużenia okresu płatności składek na jego rzecz, jest bardzo niesprawiedliwy z punktu widzenia płatników składek i ich rodzin.
Gdy płatnik składki nie dożywa emerytury, jego rodzina nie dostaje nic, ale system trwa. Nawet ma się bardzo dobrze, bo składki zostały zapłacona, a świadczeń nie trzeba wypłacać.

Uważam, że niedopuszczalne jest patrzenie na sprawę poprzez dobro samego systemu ubezpieczeń społecznych. W sprawie najważniejsi muszą być ludzie i ich rodziny.
Dbając o zabezpieczenie na emeryturę nie możemy zapominać o wpływie rozwiązań prawnych w tym zakresie na ludzi w wieku produkcyjnym, kondycję polskich rodzin, ilość miejsc pracy, gospodarkę, poziom emigracji itp.

Korzystajmy z naszych konstytucyjnych praw

– W zasadzie rozmawiając o systemie ubezpieczeń społecznych powinniśmy wyjść od relacji obywatel – państwo. Kto w tym układzie jest dla kogo? Czy zatkanie dziury w finansach publicznych powinno być najważniejsze?
– Druga ważna sprawa, to styl rządzenia krajem czyli ponoć demokratyczny i uprawnienia poszczególnych władz, w tym ustawodawczej i wykonawczej do ingerowania w nasze życie, ograniczania nam wolności, nakładania nakazów prawnych w tym przypadku do opłaty składki na ubezpieczenia.
– Trzecia sprawa o której już wspomniałam to wpływ systemu ubezpieczeń na inne dziedziny życia.

Zróbmy kampanię społeczną

Ponieważ sprawa zabezpieczenia na emeryturę poprzez zastosowane rozwiązania prawne stała się bardzo ważnym elementem naszego życia, dlatego nie sposób obojętnie przejść obok problemu. Nie można również dyskusji prowadzić wyrywkowo, pomijać ważnych zagadnień dla sprawy, temat jest bardzo trudny, w Polsce krąży wiele mitów na temat systemu ubezpieczeń społecznych – dlatego postanowiłam sprawie przyjrzeć się w cyklu materiałów – gorąco zapraszam do lektury i dyskusji.

Trzeba uwolnić przedsiębiorczość

Barbara Berecka

2 Comments
  1. Emily says:

    your blog is really excellent. it inspires the readers who have that great desire to lead a better and happier life. thanks for sharing this information and hope to read more from you.

  2. femdom says:

    I enjoy you because of all of your efforts on this website. Kate delights in making time for investigation and it’s obvious why. I know all of the lively way you render advantageous things on your website and in addition boost contribution from some other people on that article while our favorite daughter is certainly understanding a lot of things. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are always doing a powerful job.

Komentarz
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>